W obecności władz samorządowych i krajowych oraz podmiotów realizujących inwestycję 21 października uroczyście został wmurowany kamień węgielny pod budowę Nowego Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu. To największa inwestycja medyczna w historii województwa dolnośląskiego, a Miastoprojekt Wrocław jest w niej Inżynierem Kontraktu.
Budowa ruszyła
36 miesięcy - tyle ma potrwać budowa nowego szpitala. Pochłonie to ponad 1 mld zł, a kolejne 500 mln zostanie przekazanych na wyposażenie szpitala. Planowo budowa zakończy się w 2027 roku, a 2028 do szpitala będą przyjęci pierwsi pacjenci. Budynek o powierzchni ponad 100 tys. m2 powstaje przy ul. Kosmonautów na działce o wielkości 22 ha.
To będzie gigantyczna inwestycja, jeden z największych szpitali w Polsce.
Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Kamień węgielny wmurowano w obecności władz krajowych i samorządowych. Część środków na inwestycję pochodzi z budżetu państwa, pozostałe koszty finansowane są ze środków samorządowych.
Razem z kamieniem węgielnym wmurowano kapsułę czasu. Potomni w środku znajdą adresowane do nich listy ze słowami nadziei na lepszą przyszłość oraz innymi pamiątkami z naszych czasów. Podpisany został także akt erekcyjny.
Przyszłość onkologii
Nowy Szpital Onkologiczny połączy trzy funkcjonujące wrocławskie placówki: Dolnośląskie Centrum Onkologii, Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc i Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku. To tutaj zostanie również uruchomione pierwsze na Dolnym Śląsku Centrum Raka Tarczycy.
Jesteśmy jednym z pierwszych regionów, gdzie powstało kompleksowe centrum onkologii – idea, która w całej Polsce jest konsekwentnie realizowana i która obecnie zamknęła się kompleksową koncepcją krajowej sieci onkologicznej. Nasza inwestycja pomoże wszystkim pacjentom, nie tylko onkologicznym, ale także pulmonologicznym i hematologicznym.
prof. Adam Maciejczyk, Dyrektor Naczelny DCOPiH we Wrocławiu
Na czterech kondygnacjach budynek pomieści 26 oddziałów, 30 poradni i 14 sal operacyjnych. Łącznie dla pacjentów dostępnych będzie niemal 700 łóżek w jedno- i dwuosobowych salach. W Polsce aż 20% zgonów związanych jest z chorobami onkologicznymi. Nowy szpital wspomoże Polaków w walce z nowotworami.
Nowoczesne narzędzia w praktyce
Budowa Nowego Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu prowadzona jest z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi wspierających zarządzanie inwestycjami budowlanymi.
Jako Inżynier Kontraktu nadzorujący tę inwestycję sięgnęliśmy po najnowsze technologie i procedury związane z prowadzeniem projektu. Budynek szpitala ma swojego cyfrowego bliźniaka, który integruje w czasie rzeczywistym wszystkie informacje o procesie budowlanym i o samym budynku. Wszelka dokumentacja projektu i jej obieg odbywa się na platformie informatycznej CDE. Papier zostaje wyeliminowany do minimum, co znacząco wpływa na szybkość realizacji.
Grzegorz Rosik, Prezes Zarządu Miastoprojekt Wrocław
Miastoprojekt Wrocław uczestniczy w realizacji tej największej po 1989 r. inwestycji w zdrowie w Polsce jako Inżynier Kontraktu oraz Inspektor Nadzoru Inwestorskiego
Technologia BIM, skanowanie 3D, zarządzanie harmonogramem metodą 4D i kosztami 5D to standard w tym projekcie. Ich wykorzystanie w znakomity sposób zwiększa efektywność zarządzania budową, w tym znacząco poprawia jakość dokumentacji projektowej i powykonawczej oraz logistykę i jakość robót budowlanych.
Jestem przekonany, że nasze podejście, bazujące na wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi, standaryzacji procesów oraz skutecznej koordynacji, jest przyszłością branży budowlanej.
Grzegorz Rosik, Prezes Zarządu Miastoprojekt Wrocław
Miastoprojekt Wrocław pełni rolę Inżyniera Kontraktu, świadcząc profesjonalne usługi w zakresie fachowego doradztwa oraz zarządzania kontraktem na rzecz Zamawiającego. Ponadto Miastoprojekt Wrocław pełni funkcję Inspektora Nadzoru Inwestorskiego zgodnie z Prawem Budowlanym.
Poznaj więcej naszych realizacji w sektorze użyteczności publicznej