top of page

Kim jest inwestor zastępczy? Definicja, obowiązki i korzyści

Inwestor zastępczy to rola, która zyskuje na znaczeniu w kontekście realizacji różnorodnych projektów inwestycyjnych, zwłaszcza w sektorze budowlanym czy innych dużych i skomplikowanych przedsięwzięciach. Kim jest więc inwestor zastępczy i jaka jest jego rola w procesie inwestycyjnym? 


Najprościej mówiąc, inwestor zastępczy to firma lub osoba, który przejmuje na siebie wybrane obowiązki i ryzyka związane z realizacją projektu inwestycyjnego. Funkcję tę przyjmuje na zlecenie zamawiającego, czyli podmiotu na rzecz którego prowadzony jest projekt. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie, gdy zamawiający nie posiada odpowiednich zasobów lub wiedzy do samodzielnego zarządzania skomplikowanym projektem. 

Inwestor zastępczy to podmiot, który reprezentuje interesy inwestora przed pozostałymi stronami procesu inwestycyjnego, w tym wykonawcami, podwykonawcami czy urzędami.

Inwestor zastępczy a zapisy prawa 

Co ciekawe w przepisach prawa budowlanego nie odnajdziemy żadnej definicji inwestora zastępczego, jego obowiązków czy uprawnień w procesie inwestycyjnym.  


Definicję inwestora zastępczego znajdziemy natomiast w Polskiej Normie z 2000 r. (PN-ISO 6707–2:2000 Budownictwo – Terminologia – Terminy stosowane w umowach – umowa o zastępstwo inwestycyjne). Tam mianem inwestora zastępczego określa się jednostkę, która działając odpłatnie w imieniu zamawiającego, odpowiada za organizację oraz koordynację wszystkich podmiotów uczestniczących w procesie inwestycyjnym. 



Inwestor zastępczy dba o jakość prac prowadzonych w ramach projektu inwestycyjnego.
mat. ARP/ Miastoprojekt Wrocław pełnił rolę inwestora zastępczego przy budowie Terio Ponte we Włocławku. Obecnie to jeden z najnowocześniejszych biurowców w mieście.

Taka rola jest szczególnie wygodna dla inwestorów, którzy z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą angażować się w projekt inwestycyjny. Swoją rolę ograniczają do finansowania poszczególnych etapów inwestycji, podczas gdy inwestor zastępczy działa w jego imieniu. 


Zakres obowiązków, które na rzecz zamawiającego ma pełnić inwestor zastępczy, powinna precyzyjnie określać umowa. W zależności od jej postanowień inwestor może uczestniczyć w procesie inwestycyjnym już na etapie projektowania lub ograniczyć swoją rolę do etapu realizacji prac budowlanych czy oddania inwestycji do użytku.


Obowiązki inwestora zastępczego 

Każdy projekt jest inny, dlatego zakres zaangażowania inwestora zastępczego może się drastycznie różnić. W zależności od umowy z zamawiającym, inwestor zastępczy może odpowiadać za: 


  1. Zarządzanie projektem, czyli koordynację całości prac projektowych, począwszy od fazy planowania, poprzez realizację, aż po odbiór końcowy. Obejmuje to zarządzanie harmonogramem, budżetem czy jakością prac.

  2. Nadzór nad realizacją, czyli kontrola i nadzór pracy poszczególnych wykonawców. Doświadczony inwestor zastępczy upewni się, że wszystkie zadania wykonywane są zgodnie z założeniami projektu, obowiązującymi przepisami oraz oczekiwaną jakością.

  3. Komunikacja i koordynacja, czyli hub kontaktowy pomiędzy wszystkimi stronami projektu, w tym zamawiającym, wykonawcami czy projektantami. Inwestor zastępczy zapewnia, że wszystkie strony są na bieżąco informowane o istotnych wydarzeniach  oraz wszelkich zmianach w projekcie.  

  4. Kontrola kosztów i terminów, czyli realizacja projektu w ramach ustalonego wcześniej z zamawiającym budżetu oraz harmonogramu prac. Doświadczony inwestor zastępczy minimalizuje ryzyko opóźnienia projektu czy przekroczenia przeznaczonych na cel inwestycyjny środków.  


Dlaczego warto zatrudnić inwestora zastępczego? 

Gdy przed inwestorem stoi zadanie realizacji dużego projektu, skorzystanie z usług inwestora zastępczego znacznie pomoże i usprawni proces realizacji projektu. Inwestor zastępczy: 


  • Wniesie bogate doświadczenie nabyte w czasie lat działalności. Inwestor zastępczy posiada wiedzę i doświadczony zespół niezbędny do skutecznego zarządzania skomplikowanymi projektami inwestycyjnymi.


  • Zapewni najwyższy poziom zarządzania projektem dzięki wypracowanej przez lata działalności metodyce. Inwestor zastępczy zapewni także narzędzia wspomagające realizację inwestycji, takie jak platforma CDE, pozwalająca na aktywne zarządzanie i przechowywanie informacji dotyczących realizacji, czy Książka Projektu..


  • Oszczędzi czas i zasoby zamawiającego. W czasie, gdy inwestor zastępczy przejmie wszystkie obowiązki, zamawiający może skupić się na głównym aspekcie swojej działalności bez konieczności angażowania się w duży długofalowy projekt. Zakres obowiązków i ryzyka, jakie ma na siebie wziąć Inwestor Zastępczy stanowi przedmiot umowy.


  • Zminimalizuje ryzyko. Profesjonalne zarządzanie przez doświadczony zespół projektowy zmniejsza ryzyko błędów, opóźnień czy przekroczenia budżetu. Zamawiający ma pewność, że projekt realizowany jest w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa.


Inwestor zastępczy to zatem nieoceniony partner w realizacji  złożonych projektów budowlanych, zapewniający profesjonalizm i skuteczność na każdym etapie inwestycji. 


Doświadczenie w pokonywaniu wyzwań

Miastoprojekt Wrocław posiada ponad 20 lat doświadczenia w pracy z dużymi długofalowymi projektami inwestycyjnymi, także w roli inwestora zastępczego.


Przykładem takiego projektu jest rewitalizacja zabytkowego zespołu Młynów Maria i Feniks we Wrocławiu. Projekt obejmował przebudowę i adaptację pofabrycznych budynków na mieszkania i lokale użytkowe, zachowując przy tym historyczny charakter obiektów. W projekt zaangażowany był konserwator zabytków, a Miastoprojekt Wrocław czuwał nad koordynacją prac podwykonawców tak, by spełnić założenia projektowe inwestora i jedocześnie zachować walor historyczny miejsca w zgodzie z wytycznymi konserwatora.

Funkcją inwestora zastępczego jest koordynacja wszystkch podmiotów zaangazowanych w proces inwestycyjny
Projekt rewitalizacji zabytkowego zespołu Młynów Maria i Feniks wymagał koordynacji wielu stron procesu inwestycyjnego, w tym konserwatora zabytków.

Zatrudnienie inwestora zastępczego to strategiczna decyzja, która przynosi wiele korzyści: profesjonalne zarządzanie, oszczędność czasu i zasobów, minimalizacja ryzyka oraz skuteczna komunikacja i koordynacja. Dzięki elastyczności i zgodności z przepisami, inwestor zastępczy jest nieocenionym wsparciem dla każdego projektu budowlanego. 

תגובות


התגובות הושבתו לפוסט הזה.
bottom of page